Team Lists

/Team Lists

Week 7 U11 Girls Hockey Team Sheet

U11A & U11B Hockey v­ St Anselm’s School

DATE: Wednesday 1st November 2017

TIME: 2.15pm

RETURN: 5.45pm

VENUE: St Anselm’s, Bakewell (DE45 1DP)

Dear Parents,

Your daughter has been selected to represent D.C.P.S. girls U11 hockey teams against St Anselm’s School.

FINISH:

CHILDREN WILL BE READY FOR COLLECTION FROM D.C.P.S BY 5.45PM

This match is on Astro so the girls will need […]

October 31st, 2017|

Week 7 U11 Football Team Sheet

Please note this is a change to the calendar, they will be playing football instead of rugby. There have been a few changes to this list.

U11 Football v St Anselm’s

Date: Wednesday 1st November

Venue: Away

K.O. Time: 2.15pm

Max Webber

Louis Cholerton

Charles Worthington

Ben Kirwan

Stan Davies

Freddie Hill

Alfie Waterfield

Oscar Marsden

Joe Brown

Tom Cooper

Harry Moore

Jonathan Fitzpatrick

Archie Evans

Louis Cheetham

Matthew MacFarlane

Sebastian Garratt

Finley Abson

Christian Burrows

Return Time: 5.45pm

 

October 30th, 2017|

Week 6 U11 & U10 Swimming Gala Team

U11/10 Swimming Gala v­ St Bedes

DATE: Wednesday, 11th October 2017

TIME: 2.30pm

VENUE: Denstone Prep School (ST14 8NS)

Dear Parents,

Your daughter/son has been selected to represent D.C.P.S. U111/10 girls swimming team against St Bedes.

FINISH:

CHILDREN WILL BE READY FOR COLLECTION FROM D.C.P.S BY 4.15PM

GIRLS

ALL year 5 and 6 girls will be swimming in the swimming gala.

 BOYS

Any boy not in […]

October 10th, 2017|

Week 6 U10 Rugby Team Sheet

U10 Rugby v Derby Grammar School

Rykneld Sports Centre, Richmond Park Road, Mackworth, Derby.

DE22 4FB

Date: Wednesday 11th October

Venue: Away

K.O. Time: 2.00.pm

George Houston

Oscar Barton

Henry Hotchkiss

Seb Garratt

Zach Ireland

Christian Burrows

Finley Abson

Nathan Tweddle

Richard Morris

Harry Moore

Tom Cooper

Charlie Gear

Matthew MacFarlane

Return Time: 4.15pm

October 10th, 2017|

Week 6 U11 Rugby Team Sheet

U11 Rugby v Derby Grammar School

Rykneld Sports Centre, Richmond Park Road, Mackworth, Derby,

DE22 4FB

Date: Wednesday 11th October

Venue: Away

K.O. Time: 2.00.pm

Louis Cholerton

Ben Kirwan

Stan Davies

Freddie Hill

Oscar Marsden

Jonathan Fitzpatrick

Archie Evans

Alfie Waterfield

Will Hough

Jimmy Spooner

Joe Green

Harry Hamplett

Return Time: 4.15pm

October 10th, 2017|

Week 6 U9 Football Festival Team Sheet

U9 Football @ St Anselms (DE45 1DP)

Date: Tuesday 10th October

Venue: Away

K.O. Time: 3.00pm
TEAM 1
Bruce Hill

Alfred Hough

William Best

James Shaw

Emerson Garratt

James Lee

Harry Stockdale

Please remember to bring shin pads.

Return Time 6.00pm
TEAM 2
 

Sammy Emmerson

Oscar Genders

Tom Kirwan

Harry Rowcliffe

Reuben Anderson-Dixon

Finley Jacques

Tommy Dalton

Please remember to bring shin pads.

Return at 6.00pm

 

 

October 9th, 2017|

Week 5 U10 Hockey Festival at the Elms

U10 Hockey Festival at The Elms

DATE: Friday, 6th October 2017

TIME: 12.45pm

VENUE: The Elms School (NG10 4ED)

Dear Parents,

Your daughter has been selected to represent D.C.P.S. girls U10 hockey team at The Elms hockey festival.

FINISH:

CHILDREN WILL BE READY FOR COLLECTION FROM D.C.P.S BY 4.20PM

Team Gunners
Team Potters

GK
Verity B
GK
Cleo / Isla

SW
Caoimhe C
SW
Su Shan

LB
Esther B
LB
Phoebe

RB
Tilly M
RB
Cleo / […]

October 3rd, 2017|

Week 5 U11A & B Rugby v Grace Dieu (a)

U11A Squad v Grace Dieu (LE67 5UG)

Date: Wednesday 4th October

Venue: Away

K.O. Time: 2.30pm

Max Webber

Oscar Marsden

Louis Cholerton

Ben Kirwan

Archie Evans

Alfie Waterfield

Stan Davies

Freddie Hill

Jimmy Spooner

Harry Hamplett

Billy Hough

Joe Green

Return Time: 5.15pm

 

U11B Squad v Grace Dieu (LE67 5UG)

Date: Wednesday 4th October

Venue: Away

K.O. Time: 2.30.pm

George Houston

Tom Cooper

George Bean

Harry Moore

Will Vickers

Henry Hotchkiss

Richard Morris

Charlie Gear

George Whitbread

Jonathan Fitzpatrick

Finley Abson

Matthew MacFarlane

Return Time: 5.15pm

October 2nd, 2017|

Week 5 U9 Hockey Team Sheet Tues 3rd Oct

U9 Hockey v­ Abbotsholme School

DATE: Tuesday, 3rd October 2017

TIME: 3.00pm

VENUE: Abbotsholme School (ST14 5BS)

Dear Parents,

Your daughter has been selected to represent D.C.P.S. girls U9 hockey team against Abbotsholme School.

FINISH:

CHILDREN WILL BE READY FOR COLLECTION FROM D.C.P.S BY 4.45PM

Team Gunners
Team Potters

LB
Evie N
LB
Beatrice E

CB
Tilly M
CB
Rosie C

RB
Imogen A
RB
Isabella F (Captain)

LCM
Charlotte R (Captain)
LCM
Ellen C

RCM
Katie W
RCM
Josephine B

LCF
Lydia F
LCF
Holly C

RCF
Emily […]

October 2nd, 2017|

Important information regarding U10 & U11 Rugby this week

Please note that the U10 Rugby Match against The Royal School on Wednesday 4th October is cancelled.

However, there will be an U11B fixture at Grace Dieu away instead. Team Sheet to follow.

October 2nd, 2017|
Load More Posts